Az elmúlt években egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy a megfelelő táplálkozás csökkentheti az autizmussal élők tüneteit. (1) Sok szülő úgy dönt, hogy megpróbálja megváltoztatni autista gyermeke étrendjét, hátha az étrend segít nekik is. Létezik megfelelő étrend az autista gyermekek számára, és ez az első lépés, amelyet megtehet gyermekéért, de az eredmény sok más tényezőtől is függ.

Ha elolvassa ezeket a sorokat, valószínűleg tisztában van azzal, mi is az autizmus valójában. Tudjuk, hogy az autizmus egy összetett állapot, amelyet főként a szociális kommunikáció nehézségei jellemeznek.

Az autista gyermekek például nehezen értik meg, mit mondanak nekik, és nehezen fejezik ki magukat. Ezenkívül az autista gyerekeknek nehézségei lehetnek a szociális interakcióban, például nem tudják értelmezni mások érzéseit vagy kifejezni. érzéseiket.

Fontos tudni, hogy az étrend megváltoztatása nem gyógyítja meg az autizmust. A speciális diétát használó szülők azonban megfigyelték, hogy gyermekük pozitívan változott az étrend hatására. A szakemberek általában glutén- és kazeinmentes, rostdús diétát ajánlanak autizmusban.

GFCF diéta autista gyerekeknek ?

Az autizmus tüneteinek csökkentésében szükséges a GFCF gluténmentes (kazeinmentes) diéta, pontosan a glutén (a gabonákban található) és a kazein (a tejtermékekben található fehérje) eliminálódik. Sok autista gyermek szülője beszámol arról, hogy ez a diéta javítja a viselkedést, segíti az alvást, és pozitív beszédváltozásokat mutat.

Ha kiiktatja gyermeke tehát étrendjéből a glutént és a tejtermékeket, akkor nem csak az egészsége, de a képességei is javulnak. Mi indokolja a glutén- és kazeinmentes diétát?

A folsav létfontosságú az agy megfelelő fejlődéséhez. A jelenlegi kutatások azonban azt mutatják, hogy sok autista gyermek agyában alacsony a folsavszint. Ezt az állapotot agyi folsavhiánynak nevezik (2)  A folsav támogatja a purinok és pirimidinek metabolizmusát, ami az RNS és a DNS építőkövei. Szükségesek a megfelelő energiatermeléshez. A szervezet a folátot a kognitív fejlődéshez használja fel.

Kazein (fehérje a tejtermékekben):

A vizsgálatok azt mutatják, hogy a tejtermékek blokkolják a folsav receptorokat. (3) Ezfontosságú információ, mert sajnos a legtöbb autista gyermeknél folsavreceptor-autoantitestek vannak, kulcszák a folsav bejutását az agyi gerincfolyadékba. Mivel a legtöbb autista gyermekben már eleve alacsony a folsav, a tej ronthatja a problémát. 

 Glutén (búza fehérje):

A GFCF diéta bevezetésének másik fontos oka az, hogy a glutén magas zonulintartalommal rendelkezik, ami bélpermeabilitást okozhat (más néven “szivárgó bél vagy permeábilis bél szindróma”). Megnövekedett bélpermeabilitás esetén a gyermek érzékenyebb lesz a gyakran fogyasztott élelmiszer-összetevőkre. A fehérjék bejutnak a véráramba, és befolyásolják az agyműködést, ami számos tünethez vezet, ami az autizmussal kapcsolatban gyakran tapasztalunk.  

Számos kutatás során gluteomorfint és kazeomorfint találtak skizofréniás, autista, figyelemhiányos és hiperaktivitásos gyermekek vizeletében.

Ha a gyermek emésztőrendszere nem bontja megfelelően a glutént és a kazeint, abban az esetben az élelmiszerekből emésztetlen peptidek az áteresztő bélnyálkahártyán keresztül a véráramba, és eljutnak az agyba, ahol az agy opiát receptoraihoz kötődnek. Ezek az opiátok komoly blokkolnak bizonyos agyterületeket.

 Meg kell említeni, hogy a glutént tartalmazó csomagolt élelmiszereket gyakran szintetikus folsavval dúsítják. Sok autista gyermeknek genetikai metilációs problémái vannak, amelyek megnehezítik a szervezet számára a folsav felhasználását, különösen szintetikus formában. Ilyenkor a folsav hasznosítás nélkül lebeg a vérben, a folsavreceptorok blokkolódnak. Az autizmussal élőknek biológiailag hozzáférhető formákra van szükségük, mint például a folsav.

Képességfejlesztés, egészséggel kapcsolatos változások

Ha kihagyja a glutént és a tejtermékeket gyermeke étrendjéből, akkor nagy valószínűséggel egészsége javulni fog, képességei fejlődnek. A diéta bevezetése után a szülők a következő területeken számolnak be javulásról:

  1. Figyelem javítása 
  2. A beszédértés és a nyelvi kifejezés fejlesztése
  3. Jobb alvás
  4. A zavaró magatartások és a hiperaktivitás csökkenése
  5. Javított bélmozgás
  6. Ekcéma javulás

Éljen egy gyerek glutén- és kazeinmentesen egy életen át? 

A közösségi oldalakon számos autista csoport hirdeti a diéta fontosságát, de senki nem beszél arról, hogy meddig kell vagy folytatni. Számos egészségügyi probléma emésztési problémákhoz vezethet, amikor a bélrendszer nem tud megfelelően megemészteni bizonyos tápanyagokat, például a glutént vagy a kazeint. Bélproblémákban először a bélflórát ellenőrizzük.

Fontos!

Ha a gyermek fejlődése beindul és folytatódik, érdemes körültekintően visszavinni a tejtermékeket, hogy megelőzzük a D-vitamint és a B12-vitamin hiányát. Következmények nélkül ehetsz gluténmentesen, ameddig csak akarsz. A tej azonban a legjobb természetes D-vitamin, kalcium, fehérje és B12-vitamin forrás. 

Orvosilag megalapozatlan allergia esetén a tartós tejmentes diéta a későbbiekben csontfejlődési zavarokat, gyermekeknél D-vitamin-, kalcium-, fehérje- és B1-vitamin-hiányt biztosít. Ha tejmentes étrendet követünk, ezeket a nyomelemeket, vitaminokat más forrásból kell pótolnunk, akár étrend-kiegészítőkkel is.

 

Resources
  1. Neumann, Anneke, et al. “Early Systemic Cellular Immune Response in Children and Young Adults Receiving Decellularized Fresh Allografts for Pulmonary Valve Replacement.” Tissue Engineering Part A, vol. 20, no. 5–6, Mary Ann Liebert, Inc., Mar. 2014, p. 1003.
  2. Mason, Tara. “Cerebral Folate Deficiency.” The Autism Community in Action (TACA), 27 June 2022, https://tacanow.org/family-resources/cerebral-folate-deficiency/. 
  3. Ramaekers, Vincent T, et al. “A Milk-Free Diet Downregulates Folate Receptor Autoimmunity in Cerebral Folate Deficiency Syndrome.” Developmental Medicine and Child Neurology, U.S. National Library of Medicine, May 2008, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2715943/. 
  4. Wang, Yiliang, et al. “The Gut-Microglia Connection: Implications for Central Nervous System Diseases.” Frontiers, Frontiers, 1 Jan. 1AD, https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2018.02325/full. 
  5. Ramaekers, Vincent T, et al. “A Milk-Free Diet Downregulates Folate Receptor Autoimmunity in Cerebral Folate Deficiency Syndrome.” Developmental Medicine and Child Neurology, U.S. National Library of Medicine, May 2008, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2715943/. 
  6. Wright, C, et al. “Altered Expression of Histamine Signaling Genes in Autism Spectrum Disorder.” Translational Psychiatry, Nature Publishing Group, 9 May 2017, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5534955/. 

 

If you want to know everything about autism just subscribe

Do you want to cook easy, delicious GFCF meals for your child? Check about our GFCF recipes